programy
W serwisie znajdziesz programy multimedialne, internetowe, narzędziowe, graficzne a także do nauki i zabawy w tym gry logiczne i zręcznościowe
KATEGORIE GŁÓWNE PROGRAMÓW:   DŹWIĘK I WIDEO  - INTERNET  - GRAFIKA & WEB  - NARZĘDZIA  - BIURO  - NAUKA  - ROZRYWKA I DOM

SZUKAJ PROGRAMU

DŹWIĘK I WIDEO
 - PLAYERY MP3
 - PLAYERY DIVX
 - PLAYERY FLV
 - PLAYERY RADIO
 - PLAYERY TV
 - RIPPERY MP3
 - EDYTORY MUZYKI
 - EDYTORY WIDEO
 - KODEKI DIVX
 - KATALOGOWANIE
 - NAGRYWANIE DŹWIĘKU
 - DODATKI
 - KONWERTERY WIDEO

        

INTERNET
 - PRZEGLĄDARKI
 - ANTYWIRUSY
 - ZAPORY OGNIOWE
 - KLIENTY POCZTY
 - ANTYSPYWARE
 - KLIENTY FTP
 - KOMUNIKATORY
 - CZYTNIKI RSS
 - WTYCZKI DO FIREFOXA

        

REKLAMA

GRAFIKA & WEB
 - EDYTORY GRAFIKI
 - FILTRY I EFEKTY
 - EDYTORY HTML
 - PRZEGLĄDARKI
 - ZRZUTY EKRANU
 - FRAKTALE
 - GALERIE ZDJĘĆ
 - IKONY I KURSORY
 - GIFY I ANIMACJE
 - DODATKI

        

NARZĘDZIA
 - MONITORING
 - ARCHIWIZATORY
 - OCHRONA DANYCH
 - MENADŻER PLIKÓW
 - SPRZĄTANIE
 - NAGRYWANIE PŁYT
 - SIECIOWE
 - TUNING WINDOWS
 - KOPIE BEZPIECZEŃSTWA
 - REJESTR SYSTEMU
 - WYSZUKIWARKI
 - INNE

        

BIURO
 - FAKTUROWANIE
 - PAKIETY BIUROWE
 - EDYTORY TEKSTU
 - PRZEGLĄDARKI
 - ORGANIZERY
 - PRZYPOMINACZE
 - INŻYNIERSKIE
 - TWORZENIE DIAGRAMÓW
 - INNE

        

REKLAMA

NAUKA
 - MATEMATYKA
 - JĘZYK ANGIELSKI
 - JĘZYK FRANCUSKI
 - GEOGRAFIA
 - SZYBKIE PISANIE
 - KALKULATORY
 - ZDROWIE
 - INNE

        

ROZRYWKA I DOM
 - GRY
 - GRY KARCIANE
 - PROJEKTOWANIE
 - GRY SZACHOWE
 - KOLOROWANKI
 - GRY LOGICZNE
 - FINANSE OSOBISTE
 - WYGASZACZE EKRANU

        GRAMPS 4.1.2

GRAMPS - program do tworzenia drzewa genealogicznego, projekt rozwijany jest od 2005 roku, posiada ogromną ilość opcji i funkcji, które gwarantują stworzenie rozbudowanego drzewa genealogicznego.

Do programu można zaimportować pliki: GED, CSV, GW, GRDB, GRAMPS, GPKG, DEF, VCF. Bez problemu wczytamy plik z drzewem, które tworzyliśmy w innym programie.

Podobnie jak w innych programach tego typu każdą osobę można opisać przez podanie: - imienia, nazwiska, daty urodziny i ewentualnie śmierci, płeć, dokładnego adresu zamieszkania, jakąś krótszą lub dłuższą notkę, galerię zdjęć, łącza internetowe do stron związanych z daną osobą i inne.

Program ma bardzo dużo opcji, my jednak najczęściej będziemy korzystać z zakładek, które znajdują się po lewej stronie, mamy tu między innymi:

Gramplets - krótkie podsumowanie wszystkich nazwisk w drzewie genealogicznym, w formie listy wymienione nazwiska, ile osób ma takie nazwisko, oraz jaki procent dane nazwisko stanowi w całym drzewie genealogicznym.

People - (patrz ten zrzut) przejrzysta lista z wszystkim osobami w drzewie do tego w osobnych kolumnach ich identyfikatory, płeć, data urodzin i śmierci.

Relationships - w czytelnej formie przedstawione jakie występują relacje między osobą, którą zaznaczyliśmy na drzewie genealogicznym a pozostałymi osobami.

Families - podział osób z drzewa na listę, w której w jednej kolumnie są ojcowie a w drugiej matki czyli w jednym wierszu jest mąż i żona.

Ancestry - drzewo genealogiczne w formie graficznej, dostępne 2 szablony wyświetlania drzewa, możemy sobie wybrać ile jednocześnie ma być wyświetlanych pokoleń w jednym widoku (max to 5), można zablokować wyświetlanie zdjęć w drzewie i szybko ponownie przywrócić tę funkcję.

Events - pełna lista dat urodzin i śmierci wszystkich osób z projektowanego drzewa, możemy je filtrować po kilku parametrach.

Places - lista wszystkich miejscowości, w których urodziły się lub umarły osoby z projektowanego drzewa, listę miast można filtrować między innymi po: nazwie ulicy, państwie, kodzie pocztowym, ID.

Media - (patrz ten zrzut) lista wszystkich dodanych plików graficznych i innych, z poziomu tej zakładki możemy podejrzeć każdy z plików, jest tu też prosta wyszukiwarka umożliwiająca filtrowanie wyników.

Notes - możliwość dodawania krótkich notatek, które można filtrować po ID, jakimś fragmencie tekstu z notatki czy rodzaju, funkcja ta może się przydać jeśli tworzymy jakieś teksty do drzewa i mamy je jeszcze niedopracowane, lub chcemy zanotować jakieś ważne rzeczy związane ogólnie z projektowanym drzewem (co gdzie szukać, nad czym trzeba jeszcze popracować itp., itd).

Ciekawą funkcją programu GRAMPS jest możliwość generowania przeróżnych raportów i ich wydruku (z menu pozycja Reports), przykładowe raporty:
- wydruk wybranej gałęzi drzewa lub całego drzewa
- urodziny wybranych osób
- ile osób urodziło się w każdym z miesięcy (w formie liczbowej i wykresu)
- ciekawy wykres czasu w jakim żyły wszystkie osoby z drzewa (Timeline Chart...)
- i wiele innych.

Raportów jest sporo i przed samym drukowaniem warto sobie zainstalować jakaś wirtualną drukarkę aby najpierw przyjrzeć się jak poszczególne raporty wyglądają w formacie PDF. Przykładowe wirtualne drukarki to: PDF ReDirect czy doPDF Free PDF Converter.

Dodatkowe opcje:
- możliwość wydruku kalendarza
- dodawanie wybranych osób do ulubionych (Bookmarks), przyda się jeśli mamy dużo osób w drzewie, a np. przy niektórych osobach chcemy jeszcze w przyszłości uzupełnić dane.

Samo drzewo tworzy się bardzo szybko, a dodawanie zdjęć do wybranej osoby z drzewa jest bardzo proste, wystarczy w widoku drzewa kliknąć dwukrotnie na interesującą nas osobę. Otworzy się jej kartoteka, teraz przechodzimy do zakładki Gallery i do niej przeciągamy myszką interesujące nas zdjęcie z dysku. Zdjęć możemy dodać znacznie więcej, ale pierwsze zdjęcie w galerii będzie się pojawiać na schemacie drzewa genealogicznego. W bardzo prosty sposób można zmieniać kolejność zdjęć w Gallery za pomocą funkcji Drag & Drop.

Zgromadzone dane, stworzone drzewo można wyeksportować do:
CSV, GEDOM (pliki GED), GenWeb, Gramps XML (samo drzewo), Gramps XML Package (drzewo plus wszelkie dodane media), Web Family Tree, vCalendar, vCard.

GRAMPS można także pobrać na systemy: Linux, BSD, Solaris, Mac OS X, FreeBSD.

Uwaga!

Program GRAMPS dostępny jest w wersji z instalatorem i bez. Najlepiej pobrać wersję portable programu GRAMPS gdyż nie trzeba w tym przypadku instalować żadnych dodatkowych bibliotek (Python). W wersji portable uruchamiamy pobrany plik, wskazujemy gdzie na dowolnym dysku ma zostać wypakowany/zainstalowany i uruchamiamy, może być wypakowany na pendrive.GRAMPS 4.1.2 - program do tworzenia drzewa genealogicznego za darmoAutor / Kraj: Donald N. Allingham (The GRAMPS Developers)

Strona domowa projektu: Gramps-project.org

Waga: 17,8 MB (portable po wypakowaniu ok. 9 MB); 7,8 MB (instalator)

Licencja: GNU GPL (bezpłatny)

Wersja językowa:
polska wersja, program po polsku (w małym stopniu)

Wymagania programowe: Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/2003/Vista/7/8

Wymagania sprzętowe: brak

Skąd ściągnąć:
Gramps-project.org/wiki/index.php?title=Download
Sourceforge.net/projects/gramps/files/

Data dodania: 26.01.2011

        REKLAMA


NIEZBĘDNE PROGRAMY
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  
  

REKLAMA

DZIŚ POLECAMY - PROGRAM DNIA
Searchit! - program służy do wyszukiwania interesujących nas słów i zwrotów w wielu plikach tekstowych na raz
FACEBOOK

WIADOMOŚCI

POMOC & INFO
 - JAK ŚCIĄGAĆ
 - PORADY DO SOFTU
 - WSZYSTKO FREE ?
 - ARTYKUŁY
 - PROMUJ SERWIS
 - INFO O SERWISIE

Dziś jest: niedziela - 29 marca 2020 - 89 dzień roku.  Imieninki mają: Wiktoryna - Cyryl - Eustachy


            Copyright TylkoProgramy.pl 2004-2012